начало

Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела

Заповед за изпълнение

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Заповед за изпълнение

Мнениеот jackpotov » 12 Юни 2020, 21:38

Здравейте !
Преди всичко,искам да призная вината си.Да призная до такава степен,че Аз съм първоизточникът на проблема.
Вече съм на 30 год ,но вероятно първото нещо,което направих на 18 беше да си открия сметка и да изтегля бърз кредит ( едното го платих ) .
Софийски районен съд ми изпрати заповед за изпълнение въз основа на неплатено задължение към Виваком през 2010 год ( 165 лв ) . Те са продали дълга на някакви си ЮБЦ ЕООД. Същите ми се явяват кредитор или нещо подобно. Осъдили са ми на закрито разпоредително заседание,ако изобщо е имало такова. Адвокати,съдии и не знам си какво.Сега не съм запознат дали е ок това нещо да плащам за адвокат,който не е действителен,но Вие ще кажете. Проблема е в това,че от 7 години живея на друг адрес и не съм получил НИЩО ,но изведнъж като ме осъдиха и вече ми имат точния адрес и всичко си идва на място. Следователно кредитора е имитирал дейност,за да не отпадне законовата давност за изземане на парите.Както и да е . Предполагам,че казуса ми е често срещан,все пак живеем в страната на възможностите. Въпроса ми е ,имам ли някакъв шанс да напиша адекватно възражение,за да не ми се начислят отново такси за адвокат,съдебни такси и такса почерпка за новото правителство.Разбирам,че Аз съм сгрешил,но можеше някой да ми каже адекватна сума,която да заплатя.За 165 лв дълг имам 119.5 лихва , 385 лв разноски по дело,което е само на хартия ( предполагам ) , 25 лв държавна такса и 360 лв за адвокат някакъв,чието име дори не присъства. Плащам за нещо ,което не знам ... яде ли се , пие ли се ...
Благодаря !
jackpotov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 31 Мар 2020, 18:15

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот jhoro » 13 Юни 2020, 00:16

Здравейте.
Много текст, но понеже намеквате за давност - посочете датите на всяко събитие. Падеж(и) на задължението, заповедтта за изпълнение, цесията и всичко останало.

Пп. По въпроса за сумите - не се учудвайте. Само една експертиза може да бъде оценена на много повече.
Последна промяна jhoro на 13 Юни 2020, 18:14, променена общо 1 път
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот anonimenn » 13 Юни 2020, 11:54

Ще отговоря малко езуитски, но не искам да има нещо неясно. Ако всичко, което казвате е така, то ситуацията Ви е следната:
Съдът Ви е изпратил Заповед по чл. 410 от ГПК, което какво ще рече - при завеждането на иска, кредитора е предоставил безспорни документи за периодични плащания, които Вие явно не сте платил (разбирам, че си го и признавате, че не сте платил). При тази процедура, Съдът служебно уведомява ответната страна за производството на посочен от кредитора адрес, а това най-често е адресът по договора за кредит или друг документ, при който Вие сте посочил Ваш адрес за кореспонденция. Тук идва "тънкият момент", ако живеете на друг адрес, но не сте уведомил Вашият кредитор за него, то вината, че не сте получили никакви документи си е изцяло Ваша. Как се връчват книжа е уредено в чл. 47, ал. 1 от Граждански процесуален кодекс, както и сам можете да прочетете - призовкар от Съда ще ви търси на адреса в рамките на 1 месец. Ако не бъдете открит, информацията се връща на Съда, който извършва служебна справка по система ЕСГРАОН (единна система, която съдържа данни за деклариран от вас постоянен и настоящ адрес). Ако адресът след справката съвпада с този по договора - на съответния адрес се залепва Уведомление, което най-общо гласи, че срещу Вас има образувано дело, посочват се данни за делото и заседанието. Ако се открият други адреси по справката, Съдът разпорежда да бъдете търсени и на тях. Със залепването на уведомлението, Вие се считате по Закон за редовно уведомен. Не можете да се ползвате от права, че не сте получавали книжа, ако сте сменили адресът където живеете и не сте подали адресна декларация в съответната Община, за промяна на адресната Ви регистрация (а да не говорим, че неспазването на това административно задължение влече и след себе си административна санкция - глоба, която до колкото си спомням беше около 200 лв., но това ако някой се заяде да Ви я потърси). Ако сте си сменил надлежно адреса и все пак сте установили, че не сте бил търсен, то това влече след себе си вече нищожност на самото съдебно производство.
След като вече се считате за надлежно уведомен по горния ред, производството пред Съда си продължава, но няма как да стане без Ваше участие, при което Съдът е задължен да Ви назначи служебен адвокат в случай, че Вие не се явявате, който на теория трябва да защитава по най-съвестен начин интересите Ви, а на практика до колко това се е случило ... За назначаването на този адвокат по съдебното дело се начислява държавна такса, която съвпада с Наредба № 1 за адвокатските възнаграждения. От написаното от Вас става ясно, че възнаграждението за този служебен защитник е 360 лв., които се заплащат авансово от кредитора, но накрая се събират от Вас.

Как така е станало, че след като са Ви осъдили, вече Ви имат адреса:
След като кредиторът Ви е осъдил, се е снабдил в негова полза с изпълнителен лист, който най-вероятно е образували пред Съдебен изпълнител, било то частен или държавен. С образуване на изпълнително производство - ЧСИ / ДСИ отново правят справки за вашите адресни регистрации, като отново се повтаря процедурата по чл. 47 ГПК за връчване на книжа - Съобщение за образувано изпълнително производство, като се прилага и самата заповед за изпълнение. Моето предположение е, че при тази процедура по връчване под някаква форма е установен новият Ви адрес, с което сте започнали да получавате книжата си. ВАЖНО По реда на чл. 410 от ГПК, съдебният изпълнител Ви връчва Съобщение за образувано изпълнително дело (различно е Покана за доброволно изпълнение). С връчване на съобщението, Вие имате възможност да обжалвате или да възразите срещу Заповедта пред Съда. Възражението се подава в едно-месечен срок! Дали имате шанс за адекватно възражение - ако знаете че дължите и знаете, че няма надчислена сума в частта на главницата, а до колкото виждам другите такси са си стандартни, а законната лихва както подсказва името е законово уредена, то няма да имате и адекватно възражение. Разбира се винаги може да се пробва, ако имате едни допълнителни пари за адвокат - г/д 350 лв., но не мисля, че имате голям шанс да отметнете която и да е от сумите за плащане.

Тъй като питате и за какво плащате:
Очевидно претендираната главница е в размер на 165 лв. Върху нея се начислява законна лихва от дата на забава/неизпълнение на плащането. Чисто теоретично лихвите при вас могат да са в най-лошия случай за период от 2 години до завеждане на иска пред съда, тъй като това е давностния срок за погасяване на задължението за срочни плащания, какъвто е вашият случай. А защо безспорно са срочни - ако не бяха, то редът на заповедта нямаше да е по чл. 410, а по чл. 417 от ГПК, което е коренно различен ред. И така ... законната лихва за вашите задължения е 119,50лв., което след издаване на Заповедта за изпълнение вече не е законна лихва, а лихва за стар период, а именно от дата на неизпълнение на плащане, до издаване на Заповедта за изпълнение. След издаване на Заповедта, Съдът разпорежда върху главницата да се начислява законна лихва, но вече от дата на издаване на Заповедта до окончателно погасяване на задължението. Това се прави, за да може ако имате съмнение в размера на "старата лихва" и как тя е била начислявана, да можете да възразите само в тази част, без да попадат сумите за новия период (след издаване на Заповедта).
25лв. - това е държавна такса към Съда, която взискателя е платил, за да бъде издаден в негова полза Изпълнителен лист.
Нови такси ще имате само за съдебния изпълнител, ако се бавите и се чудите дълго във времето какво да направите. Нови такси за адвокат и съд няма да има, там производството е приключило, а това за "почерпката" е несериозно. С нови такси за съдебна фаза ще имате само в случай, че възразите или обжалвате Заповедта (разликата можете да разберете от чл. 413 и чл. 414 ГПК), като имайте предвид, че там кредитора отново ще си начисли адвокатско възнаграждение, което ако загубите - отново ще трябва да плащате - г/д още едни 350 отгоре.

ОБОБЩЕНИЕ:
Личен съвет - докато дългът е г/д малък, главницата е малка, т.е. законната лихва която се начислява с всеки ден забава е жълти стотинки. Открийте съдебния изпълнител, където е заведен лиса, почти съм сигурен че има образувано изпълнително производство срещу Вас. Ако не можете да платите на веднъж, подайте молба да разсрочите задължението. По този начин спирате изпълнителното производство, като не давате възможност да Ви бъдат начислени нови такси за ЧСИ и така дългът Ви ще расте само и единствено с тези жълти стотинки от законната лихва. Таксите при ЧСИ за вашето задължение ще Ви се сторят неоснователни, ако се бавите, но там са по Тарифа и на теория за дълг от 20 лв. , могат да се начислят такси за 150 лв. Затова подавате молба за разсрочване. Методът за разсрочване е по чл. 454 от ГПК, което включва 10 вноски по реда - 1-ва вноска 20 % от размера на дълга и след това всеки месец по 10 % от общия размер на дълга, а не върху вече останалата сума след предходното Ви плащане. Защо върху общата сума - защото само така математически ще се изпълни срока от 10 месеца.

Успех !
anonimenn
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 31 Май 2020, 20:12

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот bvoykov » 13 Юни 2020, 13:13

Принципно написаното по-горе е вярно, поне в по-голямата си част, но бих искал да отбележа някои моменти.

Очевидно става въпрос за заповед по чл. 410 ГПК, а не по чл. 417 ГПК. Първият вид се връчва от съда, както е посочил и питащият, а вторият - от съдебния изпълнител. В първия вариант изпълнителен лист не се издава едновременно със заповедта, т.е. тук съдебен изпълнител не играе и няма как да има образувано изпълнително дело.
Тази държавна такса в размер на 25 лв. е таксата за издаване на заповедта, която е 2% от претендираните суми, но не по-малко от 25 лв. Адвокатското възнаграждение не е за "служебен адвокат", а най-вероятно на адвоката на събирачите на дълга, който е пуснал заявлението за издаване на заповедта. "Служебен адвокат" се назначава едва в исковото производство, ако не успеят да го намерят. При положение, че са му връчили заповедта, явно няма да има такъв. Намерили са го, защото, както бе казано, при издаване на заповедта за изпълнение съдът служебно проверява адресите на длъжника. Телекоми, колектори и т.н. по правило нямат достъп до информационните фондове на ЕСГРАОН.
Закритото (разпоредителното) заседание всъщност ще рече, че не е имало "дело" в общоупотребимия житейски смисъл - не са викани страни, съдията не е влизал в зала и т.н., а сам си го е написал в кабинета или от вкъщи, ако не е смогнал с работата, въз основа на подаденото заявление.
Срокът за възражение, сравнително отскоро, е 1-месечен, това е така. При положение че дългът е от 2010 г., въз основа на твърдяното от автора на темата е напълно възможно давността за главния дълг да е изтекла, а с нейното изтичане се погасяват всякакви други "акцесорни" вземания, каквито биха били тези за "лихви" - зависи какви, най-вероятно се касае за мораторна лихва, но може и да е неустойка, както банките ѝ викат "наказателна лихва". Там има и други средства за защита, при които, ако не се възползва, съдът може би сам трябва да ги реализира, предвид вече и законовото, не само принципното, задължение да следи служебно за интересите на потребителите. Едва ли се касае за неустойка, просто защото от 2010 до 2020-та акумулацията на лихва с 10% годишно, какъвто е приблизително размерът на т.н. "законна лихва", е напълно възможно да способства за нарастването на лихвите.
Този случай не е уникален или изолиран, на практика има много такива, така че според мен питащият съвсем спокойно може да се обърне към адвокат и има шансове да спечели, ако изложените от него обстоятелства са такива в действителност.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 572
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Юни 2020, 14:50

Не знам, аз осъдих СГ Груп - заради процедурни грешки и си ходих на море - на Лозенец - в "Баба Яга" (то е любимо на чехите), правят хубава цаца и бира.

Аз бих се заял - но наистина нямаме данните, за да се премери с прецизност.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5362
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот propensity » 13 Юни 2020, 18:51

Аз пък си мисля, че тук ще може да се атакува и цесията.
propensity
Потребител
 
Мнения: 451
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот jackpotov » 13 Юни 2020, 21:17

http://pics.data.bg/categories/1/%d0%be%d0%b1%d1%89%d0%b8/6676017c958791bb6ae7f5fb9cb90b3d/98312718_256120818968086_4286927039912476672_n Ето линк към снимка на заповедта. Не успях да добавя файла тук.
jackpotov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 31 Мар 2020, 18:15

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот ivanov_p » 13 Юни 2020, 21:49

Пуснете възражение, което може да свалите от сайта на СРС. Достатъчно е да напишете само "възразявам". Може да дадете на някой адвокат да го направи и да внесе договор, като си поиска възнаграждението. Ако възразите и са достатъчно глупави да заведат иск, вече отивате при адвокат и ако той не е като адвоката, писал заявлението, ще спечелите делото.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4510
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот anonimenn » 13 Юни 2020, 22:42

Послушайте останалите и възразете. По всяка вероятност вземането е погасено по давност според мен. Моят съвет е да си наемете адвокат. Да, можете да подадете възражението и само с думите "възразявам" както вече са ви написали, но друго си е когато Ви представлява юрист, който знае какво да прави, а не да пита по форуми за стъпка-по стъпка. Инвестицията Ви от 200-300 лв. за адвокат е обоснована, а и като спечелите, ответната страна ще Ви възстанови тази сума.
Не става ясно кога сте получили заповедта, но предполагам, че 1 месец още не е изтекъл.
anonimenn
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 31 Май 2020, 20:12

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот jackpotov » 14 Юни 2020, 09:53

Не,не е минал 1 месец. на 23 май с я получили.Искренно благодаря на всеки един включил се в казуса ми.Да,ще се обърна към адвокат.В крайна сметка съм готов да заплатя главницата,за да съм коректен,но предполагам вече адвоката ще ми обясни нещата.

ПП: Би ли могъл някой да ми препоръча юрист или по скоро какъв тип юрист трябва да търся ?
jackpotov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 31 Мар 2020, 18:15

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот anonimenn » 14 Юни 2020, 11:48

Има много добри на пазара в София, но ако не успееш да си намериш чрез познати някой твой човек, мога да препоръчам
https://popovarnaudov.bg/
anonimenn
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 31 Май 2020, 20:12

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот jhoro » 14 Юни 2020, 13:12

anonimenn написа:Има много добри на пазара в София ...

Верно ли? На кой пазар по-точно - на Женския пазар, на Римската стена, в „Илиянци“ или някой от другите?
Щото „Адвокатски пазар“ не знам да има, а мисля да по-на-пазарувам...
anonimenn написа:...мога да препоръчам https://popovarnaudov.bg/

Забрави да кажеш „Минутки за реклама“!
И да се разбереш с администрацията на сайта - за финансовата страна.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот ivanov_p » 14 Юни 2020, 19:46

В крайна сметка съм готов да заплатя главницата,за да съм коректен


Абе къде ви раздават такива длъжници? На мен само скръндзи и социопати ми се падат!
Глупостта не е част от благородството, тя е само глупост! Признаете ли главницата - признавате всичко. Пуснете възражение сам, ако има иск, тогава адвокат, ако адвоката ви напише думата "възразявам", за което заслужава 5 лв. му ги дайте, а за остатъка от хонорара да си чака определението на съда. И да не го излъжете човека, ще му ги дадете като ви ги присъдят.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4510
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот Melly » 14 Юни 2020, 22:50

ivanov_p написа:
В крайна сметка съм готов да заплатя главницата,за да съм коректен


Абе къде ви раздават такива длъжници? На мен само скръндзи и социопати ми се падат!
Глупостта не е част от благородството, тя е само глупост! Признаете ли главницата - признавате всичко. Пуснете възражение сам, ако има иск, тогава адвокат, ако адвоката ви напише думата "възразявам", за което заслужава 5 лв. му ги дайте, а за остатъка от хонорара да си чака определението на съда. И да не го излъжете човека, ще му ги дадете като ви ги присъдят.

Ще разочаровам всички списващи до този момент потребители-всезнайковци.
Срокът за възражение с/у ЗИ е ИЗТЕКЪЛ на 06.06.2020, и при бездействие от страна на ответника (а темата е пусната на 12.06.2020), ЗИ е ВЛЯЗЛА В СИЛА :!:
ЗАЩО заблуждавате питащия, а? :evil:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот kalahan2008 » 14 Юни 2020, 23:20

Възражение
Чл. 414. (2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2019 г.) Възражението се прави в едномесечен срок от връчването на заповедта, който не може да бъде продължаван.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4239
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Заповед за изпълнение

Мнениеот Melly » 14 Юни 2020, 23:39

kalahan2008 написа:
Възражение
Чл. 414. (2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2019 г.) Възражението се прави в едномесечен срок от връчването на заповедта, който не може да бъде продължаван.

Благодаря, Калахан, пропуснала съм това изменение в края на 2019.
Взимам си думите обратно и моля за извинение.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта


cron