начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

ДОД по допълнителен трудов договор

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ДОД по допълнителен трудов договор

Мнениеот Петя Димитрова » 27 Окт 2004, 13:40

Ако имам допълнителен трудов договор как ще се определя ДОД върху сумата по втория тр.дог-р, основния работодател трябва да издаде служебна бележка за получения при него доход и удържания ДОД или в края на годината се подава данъчна декларация за преизчисляване на данъка (при положение че осн.тр.дог-р е за 500лв. бруто, а доп.тр.дог-р за 100лв бруто).
Вписва ли се в трудовата книжка допълнителния трудов договор, ако той е за не повече от 40 часа на месец?
Има ли нещо по-особено във формата на допълнителния трудов договор и при подаване на Уведомление по чл.62,ал.4 от КТ по този договор?
Петя Димитрова
 

Re: ДОД по допълнителен трудов договор

Мнениеот донна2 » 28 Окт 2004, 09:05

аз не разбрах точно за какъв д-р става дума -чл.110,11 или 114 от КТ ето ви малко информация ,все пак си изчислете нещата сами


Актуални въпроси по прилагането на Закона за облагане на доходите на физическите лица

МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ ГЛАВНО УПРАВЛЕНИЕ ДАНЪЧНА АДМИНИСТРАЦИЯ

чл. 110, чл. 111, чл. 215, чл. 222, чл. 285 КТ, чл. 12, чл. 19-22, чл. 24-26, чл. 29-33, чл. 35, чл. 36, чл. 38, чл. 40 - 43, чл. 49, чл. 53, § 1 ЗОДФЛ, чл. 56 ЗКПО, чл. 33 ЗСч, § 1 Правилник за устройството, функциите и задачите на Контролно- техническата инспекция за селскостопанска техника към Министерството на земеделието и хранителната промишленост; Решение № 2657 от 28.III.1994 г. на ВС на РБ по адм. д. № 3037/93 г., III г. о., № Д-24-00-190 от 8.12.1998


Въпрос: Как и кой определя дължимия данък по реда на чл. 33, ал. 1 от ЗОДФЛ, когато едно лице получава трудово възнаграждение по допълнителен трудов договор?
Отговор: Когато се изплаща трудово възнаграждение по допълнителен трудов договор по реда на чл. 110 и 111 от Кодекса на труда, полученото възнаграждение подлежи на облагане по скалата към чл. 38, във връзка с чл. 19 и 20 от ЗОДФЛ.
Когато допълнителният трудов договор е сключен с друг работодател, вторият работодател ежемесечно издава на работника или служителя служебна бележка, с която удостоверява размера на облагаемия доход, на данъчната основа и на удържания данък за изтеклия календарен месец. Основният работодател преизчислява и удържа разликата до дължимия данък за съответния календарен месец.




№ 26-72 от 11.02.2003 г. относно трудовия договор по чл. 114 КТ

МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

чл. 114 КТ, чл. 4 КЗОО, чл. 38 НПОС

Съгласно чл. 114 от Кодекса на труда, когато работникът или служителят работи при един работодател общо не повече от 5 работни дни или 40 часа в месеца последователно или разпокъсано, времето не се признава за трудов стаж. Следователно това време не се признава и за допълнително трудово възнаграждение за продължителна работа (клас) по Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения, независимо дали лицето работи само по чл. 114 КТ, или има и основен трудов договор.
За сключване на трудов договор по реда на чл. 114 КТ не е необходимо да има свободна щатна бройка.
Съгласно чл. 4, ал. 2 от КЗОО работниците и служителите, наети на работа при един или повече работодатели за не повече от 5 работни дни (40 часа) през календарния месец, се осигуряват задължително за инвалидност, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест. Времето се зачита за осигурителен стаж.
Разпоредбата на чл. 38, ал. 3, т. 2 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (в сила от 1.01.2003 г.) предвижда, че осигурителният стаж на лицата по т. 1, които са работили при непълно работно време и са били осигурени върху не по-малко от минималния осигурителен доход за професията по икономическа дейност за съответната продължителност на работното време, се изчислява, като сборът от отработените часове се раздели на установената с нормативен акт продължителност на работното време.


№ 26/33 от 26.02.2002 г. относно разграничаване на понятията осигурителен стаж и трудов стаж

МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

чл. 9 КЗОО, чл. 114 КТ

С Кодекса за задължително обществено осигуряване (КЗОО), в сила от 1.01.2000 г., в осигурителното право беше въведено законовото понятие "осигурителен стаж", при наличието на което лицата могат да ползват осигурителни права - напр. парични обезщетения за временна неработоспособност, пенсии и др.
Законовата регламентация на понятието "трудов стаж" е предмет на трудовото право и е записана в Кодекса на труда. При наличие на съответен трудов стаж лицата ползват права, свързани с трудовото правоотношение - напр. платен годишен отпуск, допълнително възнаграждение за продължителна работа и др.
Поради различния предмет на двете понятия "осигурителен стаж" и "трудов стаж" няма противоречия между разпоредбите на Кодекса за задължително обществено осигуряване и Кодекса на труда.
Ето защо осигурителният стаж по чл. 9 КЗОО, който се зачита при работа по чл. 114 КТ, не може да бъде зачетен за трудов.

по последния въпрос виж наредба №5/2002г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомленията по чл.62 ал.4 КТ -ПРИЛОЖЕНИЕ 1 КЪМ ЧЛ.1 АЛ.1
донна2
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта


cron