начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Действие на вписването в търговския регистър

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Действие на вписването в търговския регистър

Мнениеот atevasile » 03 Юли 2010, 22:57

Не знам кой раздел е най-подходящ за този въпрос. И тоя става.

В ООД се включва нов съдружник. И веднага започва да полага личен труд, който е основание за самоосигуряване и съответно за подаване на декларация Окд 5 в НАП. Да де, ама (ЗТР):

Действие на вписването
Чл. 7. (1) Вписаното обстоятелство се смята, че е станало известно на третите добросъвестни лица от момента на вписването. До изтичането на 15 дни от вписването то не може да се противопостави на трети лица, които докажат, че им е било невъзможно да го узнаят.
(2) Третите лица могат да се позовават на подлежащо на вписване обстоятелство, макар вписването още да не е извършено, освен ако закон изрично предвижда то да породи действие след вписването.



Дали този текст на чл. 7 от ЗТР има отношение към началото на самоосигуряването и как?
Все ми се струва, че служителите на НАП трябва да се позоват на заявеното за вписване обстоятелство, за което има следа в ТР, но дълбоко се съмнявам, че ще го направят.

Иначе тъй като лицето има право да се труди и съответно задължение да се осигурява, трябва да сключи ТД с дружеството до момента на вписването. (Даже и заради Инспекцията по труда). А е тъпо да се сключи срочен трудов договор по чл. 68 (1) т. 1 от КТ, в който срокът не е определен в мерна единица за време, а с момента на настъпване на дадено обстоятелство. Или не е невъзможно да се оформи легално по този начин?

:D :D Не дай си боже този новизбран съдружник да е и ноивоизбран управител, а първият управител да трябва да започне да получава обезщетение по чл. 53 от КСО след няколко дни, преди вписването да е станало факт. НОИ следва ли да търсят вписания втори управител или трябва да се задоволят със заявлението за вписване?
Всъщност, докато стане време да се внесе в НОИ Заявлението-декларация за изплащане на парично обезщетениеза отглеждане на малко дете по чл. 53 от КСО, вписването вече най-вероятно ще е факт, но ми е адски интересно как ще се развие този случай. И какво е правилното развитие.
Аватар
atevasile
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 23 Юни 2009, 22:25

Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron