Здравейте,
във връзка с въпросите Ви:
1. Дали съседът Ви има валидно учредено в негова полза право на преминаване, или не според мен зависи от две неща -
датата, на която е сключен договорът, по силата на който той твърди, че има такова право, и дали имотите са били
урегулирани, или не:
А. Датата на сключване на договора - ЗИСС, който е действал до 1951 г., е позволявал да се учредява право на преминаване с договор между страните. С влизането в сила на Закона за собствеността през 1951 г. до 2001 г. учредяването на право на преминаване през урегулирани поземлени имоти е било възможно само с административен акт, но не е с по силата на договор (в този смисъл Решение № 126 от 26.04.2013 г., постановено по гр. д. № 357/2012 г. по описа на ВКС
http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... 590024A4DB). Това означава, че, ако имотите са били урегулирани и договорът е сключен след 1951 г., в полза на съседа Ви няма валидно учредено право на преминаване.
Б. Урегулираност на поземлените имоти - горното правило се е прилагало само по отношение на имоти,
които са били урегулирани към момента на сключването на сделката. Ако имотите не са били урегулирани, то е било възможно да бъде учредено право на преминаване чрез правна сделка (в този смисъл Решение № 76 от 25.12.1980 г., постановено по гр.дело № 51/1980 по описа на ВС).
Моля да имате предвид, че не съм експерт по вещно право. Това са мои разсъждения, които правя въз основа на закона, съдебната практика и теорията, като не съм се сблъсквал с подобен случай на практика.2. Не е нужно да уведомявате съседа си, че възстановявате оградата. Следва обаче да имате предвид поне две неща, ако решите да го правите.
Първо, съобразете се с изискванията на ЗУТ относно необходимата документация при изграждането на оградата, защото при изострени междусъседски отношения е възможно съседът Ви да се обърне към РДНСК с твърдение, че оградата Ви не е изградена в съответствие със законовите изисквания, съответно оттам да Ви принудят да я премахнете за своя сметка, ако това наистина е така.
Второ, ако съседът Ви действително има валидно учредено право на преминаване, то той може да предяви иск, с който да иска да бъдете осъдена да преустановите действията, които му пречат да упражнява правото си на преминаване.
3. В случай че има валидно учредено право на преминаване, не мисля, че тази част от имота, през която той преминава, може да бъде придобита по давност. В случай че няма валидно учредено право, но той е преминавал през имота с Ваше разрешение, това представлява търпимо действие, поради което тази част от имота не може да бъде придобита по давност.