Здравейте,
Ако във Вашия случай Вие и бившата Ви съпруга сте посочени като
солидарни длъжници в договора и нямате допълнителна уговорка в какво съотношение отговаряте за задължението към банката, считам, че можете да предявите иск срещу нея за половината от размера на всяка вноска, която сте платили.
Накратко защо съм на това мнение:
1. Чл. 127, ал. 1 ЗЗД: "
Доколкото не следва друго от отношенията между солидарните длъжници, това, което е платено на кредитора, трябва да се понесе от тях по равно" - във Вашия случай това означава, че във вътрешните Ви отношения всеки от вас двамата е отговорен спрямо другия за половината от сумата.
2. Чл. 127, ал. 2 ЗЗД: "
Всеки солидарен длъжник, който е изпълнил повече от своята част, има иск срещу останалите съдлъжници за разликата. Ако някой от последните се окаже неплатежоспособен, загубата се разпределя съразмерно между другите съдлъжници, включително и този, който е изпълнил" - това означава, че този, който е платил повече от половината сума по вноската, има право на иск за надплатеното по вноската.
3. За иска за сумата, надплатена за всяка вноска
В Решение № 191 от 23.02.2018 г., постановено по гр. д. № 3907/2016 г. по описа на ВКС (крайният извод на съда е в последния абзац и е с удебелен шрифт), се казва:
"Според чл.127,ал.2 ЗЗД всеки солидарен длъжник, който е изпълнил повече от своята част, има иск срещу останалите съдлъжници за разликата. Ако някой от последните се окаже неплатежоспособен, загубата се разпределя съразмерно между другите съдлъжници, включително и този, който е изпълнил.
Правната уредба на договора за банков кредит се съдържа в Търговския закон и в Закона за кредитните институции/ЗКИ/. Съгласно легалното определение в чл.430, ал.1 ТЗ с този договор банката се задължава да отпусне на заемателя парична сума за определена цел при уговорени условия и срок, а заемателят се задължава да ползва сумата съобразно уговореното и да я върне след изтичане на срока. По своята правна характеристика договорът за банков кредит е двустранен, възмезден, консенсуален и формален, при който целта, за която се отпуска сумата по кредита, е релевантна за съществуването на самия договор. Посочените характеристики са присъщи и за договора за банков инвестиционен кредит. Предназначението му е финансиране на кредитополучателя при придобиване на определен дълготраен актив – например недвижим имот, машини, съоръжения и др.
При сключен договор банков инвестиционен кредит с уговорен начин на погасяване за определен срок на месечни вноски на падеж, за да се уважи регресният иск по чл.127 ал.2 ЗЗД на платилия солидарен длъжник срещу другите солидарни длъжници следва платилият солидарен длъжник да е изпълнил повече от своята част от една или няколко месечни вноски. В тази хипотеза предвиденото в чл.127,ал.2, изр.1 ЗЗД „изпълнил повече от своята част”следва да се разбира платилият солидарен длъжник да е изпълнил повече от своята част от една или няколко месечни вноски по договора за банков кредит. Изводът се извежда от предвиденото в разпоредбата на чл. 60, ал.2 от Закона за кредитните институции, според която, когато кредитът или отделни вноски от него не бъдат издължени на договорените дати за плащане, както и в случаите, когато кредитът бъде обявен за предсрочно изискуем поради неплащане в срок на една или повече вноски по кредита, банката може да поиска издаване на заповед за незабавно изпълнение по реда на чл.418 от Гражданския процесуален кодекс въз основа на извлечение от счетоводните си книги. С посочените разпоредби е уредена възможността банката да се снабди с изпълнителен лист за всяка една неплатена вноска по договор за банков кредит, което означава, че вземането на банката за всяка неплатена вноска на падежа е изискуемо. Във вътрешните отношения между солидарните длъжници всеки от тях дължи плащане на солидарния длъжник, който е платил тази вноска. Ако се приеме обратното при дългосрочните ипотечни кредити – тези със срок на погасяване на задължението от 10 и повече години правото на платилия солидарен длъжник да получи платеното в повече би могло да не се реализира при евентуално възражение на другите солидарни длъжници за погасяване на вземането по давност, което го поставя в по-неблагоприятно положение от солидарните длъжници, които не погасяват задължението.
Освен посоченото следва да се съобрази и обстоятелството, че при банковите кредити с променлив лихвен процент, и при изплатени месечни вноски от солидарен длъжник за част от кредитния период е невъзможно да се изчисли останалата неиздължена част от задължението до края на периода, тъй като лихвата е променлива, за да се прецени платилият солидарен длъжник изпълнил ли е повече от своята част от целия кредит.
Като взема предвид изложеното и спецификата на договора за банков инвестиционен кредит съдът намира, че солидарният длъжник по този договор с уговорен начин на погасяване за определен срок на месечни вноски, ако е изплатил една или няколко вноски има правото да претендира на основание чл.127,ал.2 ЗЗД от останалите солидарни длъжници да му върнат припадащите им се части от тези вноски". (линк към решението:
http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... 3D002AA1E8)
Макар решението да говори за "инвестиционен кредит", не мисля, че има основание разрешението на правния въпрос, дадено с решението, да не се приложи и в настоящия случай.
Както правилно е отбелязано в предишния коментар, първо внимателно трябва да се прегледа договора, за да се установи дали наистина става въпрос за солидарна отговорност по смисъла на чл. 121 ЗЗД, или за поръчителство.