Страница 1 от 1

Паркоместа за хора с увреждания

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2020, 15:01
от ryu_0582
Здравейте, интересува ме следното тълкование на чл. 19 от НАРЕДБА № 4 ОТ 1 ЮЛИ 2009 Г. ЗА ПРОЕКТИРАНЕ, ИЗПЪЛНЕНИЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА СТРОЕЖИТЕ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ДОСТЪПНА СРЕДА ЗА НАСЕЛЕНИЕТО, ВКЛЮЧИТЕЛНО ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ

Чл. 19. (1) Броят на достъпните места за паркиране на автомобили на хора с уврежданияПРЕД сгради за обществено обслужване И жилищни сгради се определя, както следва:
1. най-малко три места за паркиране се предвиждат в паркингите с до 50 места;
2. най-малко 4 на сто от общия брой на местата за паркиране се предвиждат в паркингите с повече от 50 места;

В този случай броята на паркоместата за хора с увреждания ПРЕД Обществени сгради трябва да е мин. 3 и ПРЕД жилищни сгради ли тябва да е 3 или изобщо за жилищни сгради трябва да се осигурят мин. 3 паркоместа за хора с увреждания. Обичайния сценарии пакрирането в имот за жилищни сгради се осигурява в подземни паркинги или където е удачно да се разположат парко места.
Въпроса ми е конкретно при проектирането на жилищни сгради според написаното по чл.19 задължително ли е да се осигурят парко места за хора с увреждания или не ?

Re: Паркоместа за хора с увреждания

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2020, 15:56
от jhoro
Здравейте! Странно оформен въпрос. Не става ясно, защо питате едновременно в две теми?
ryu_0582 написа:Здравейте, интересува ме следното тълкование на чл. 19 от Наредба № 4 от 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания
Чл. 19. (1) Броят на достъпните места за паркиране на автомобили на хора с увреждания ПРЕД сгради за обществено обслужване И жилищни сгради се определя, както следва:
1. най-малко три места за паркиране се предвиждат в паркингите с до 50 места;
2. най-малко 4 на сто от общия брой на местата за паркиране се предвиждат в паркингите с повече от 50 места;

В този случай броята на паркоместата за хора с увреждания ПРЕД Обществени сгради трябва да е мин. 3 и ПРЕД жилищни сгради ли трябва да е 3 или изобщо за жилищни сгради трябва да се осигурят мин. 3 паркоместа за хора с увреждания. Обичайния сценарии паркирането в имот за жилищни сгради се осигурява в подземни паркинги или където е удачно да се разположат паркоместа.
Въпроса ми е конкретно при проектирането на жилищни сгради според написаното по чл.19 задължително ли е да се осигурят паркоместа за хора с увреждания или не ?

Написано си е много ясно, просто липсва пунктуация.
„Броят на достъпните места (какви) за паркиране на автомобили на хора с увреждания (къде) пред сгради за обществено обслужване и жилищни сгради (какво) се определя, както следва:“
Щом е написано „И“ - значи се отнася и за единия, и за другия случай!

Пп. Кофти ситуация би се получила, ако общо местата са 2 (две), а се искат поне 3 - за хора с увреждания. Просто в текста е трябвало да има „от - до“.

Re: Паркоместа за хора с увреждания

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2020, 16:53
от ryu_0582
в случайте когато няма паркоместа пред жилищата, защото паркирането пред жилищни сгради не е практика, тогава задължава ли се да се осигурят минималните 3 парко места за хора с увреждания в имотните граници или не.
Излиза че според това тълкование трябва да се осигурят паркоместа за хора с увреждания само когато има парко места пред сградата, във всички други случай с подземни паркинги и паркиране дъното на имота не е задължително да се осигуряват такива паркоместа, което е абсурдно

Re: Паркоместа за хора с увреждания

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2020, 17:37
от jhoro
ryu_0582 написа:в случайте когато няма паркоместа пред жилищата, защото паркирането пред жилищни сгради не е практика, тогава задължава ли се да се осигурят минималните 3 паркоместа за хора с увреждания в имотните граници или не.
Излиза, че според това тълкование, трябва да се осигурят паркоместа за хора с увреждания, само когато има парко места пред сградата, във всички други случай с подземни паркинги и паркиране дъното на имота не е задължително да се осигуряват такива паркоместа, което е абсурдно

Не само - в чл. 21 се говори за паркиране в подземни паркинги.

Поредна недомислица е въпросната наредба! В текста е написано „жилищни сгради“, без да се прави разлика. За сравнение - в ЗУТ е казано по-точно
В сграда в режим на етажна собственост необходимите места за паркиране се осигуряват с инвестиционния проект във:

Защото - жилищната сграда може да е еднофамилна къща. С алея за паркиране в двора, с 1 (едно) паркомясто. Как ще се обособят исканите 3 места?
Да не говорим, че съществуващите „сгради в режим на етажна собственост“ или изобщо нямат прилежащи паркинги, или същите (както сградите, така и паркингите) не са съобразени с нуждите. В сградата, която живея - пода на първия етаж е на метър и половина над нивото на терена. Така наречената „рампа / подход за трудноподвижни и хора с увреждания“ по-скоро прилича на пързалка. На паркинга има точно 6 (шест) паркоместа за 24 самостоятелни жилища.