Страница 1 от 1

Земеделски земи-рента

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2020, 15:10
от polaana
Здравейте, сключен е договор с пълномощно от мое име за арендуване на земеделски земи. Длъжни ли са от кооперацията да ми предоставят при поискване договора и някакъв официален документ за размера на рентата?

Re: Земеделски земи-рента

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2020, 21:47
от doondie
Договорът не е ли на твое име, макар и да е сключен от тях? Без значение на чие име е, не виждам защо не биха предоставили копие. Арендаторът винаги може да предостави така или иначе.

Re: Земеделски земи-рента

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2020, 23:36
от polaana
Да, договора е на мое име, но арендатора отказва да ми го предостави. Затова ме интересува длъжен ли е и ако не, тези договори завеждат ли се някъде? Типичната бг история е, преди години дадох безсрочно пълномощно на роднина да сключва договори за земите от мое име (но не и да получава рентите). В началото видях някакви ренти, после негов близък направил кооперация, сега разбирам че роднината ми е продал своите земи на този близък, неизвестно как при положение че нямаме протокол за делба и не ги е предложил на мен първо (неделими са) и отделно е сключил от мое име 15 годишен договор за рента с близкия си, която рента нито мога да разбера колко е, нито да получа.

Re: Земеделски земи-рента

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2020, 01:57
от doondie
О, помислих, че кооперацията и арендаторът са различни лица. Не мисля, че са длъжни, но нали затова договорът е подписан в 2 екземпляра – по един за страните, за да може при нужда да се издаде дубликат. Би трябвало също така да е заведен към съответната земеделска служба.

Закон за арендата в земеделието
Чл. 3. (2) (Изм. - ДВ, бр. 55 от 2018 г.) Договорите за аренда, както и споразуменията за тяхното изменение или прекратяване, сключени в писмена форма с нотариално удостоверяване на подписите на страните, се вписват в службата по вписванията и се регистрират в съответната общинска служба по земеделие. Към акта, подлежащ на вписване, се прилагат издадените по реда на ал. 1 скици на имотите.

Баба ми има 10-ина декара в родното си село. Преди вероятно по пощата, но сега арендаторът вече ѝ праща договора всяка година по имейла, после го връщаме подписан и сканиран отново по имейла, тъй като е много по-бързо и удобно. Съответно рентата я праща с банков превод. Преди я е пращал с пощенски запис, но това е отживелица, макар че едва от 2-3 години я праща на сметка, след като аз се намесих, тъй като това създаваше допълнителни грижи на баба, а и на мама, която общува с арендатора. Както казах, много по-удобно е и за двете страни. Както и да е, де. Въпросът е, че стига да има желание, всичко може да се прати за минути по електронен път след обаждане по телефона или изпращане на запитване по имейла.

Иначе в цитирания по-горе закон е уредено как става развалянето на договор за аренда – от кого, с колко години предизвестие и т.н. Аз бих дал предизвестие веднага. Също така пълномощното, което си дал(а), можеш да го оттеглиш и да дадеш инструкции на арендатора да изплаща рентата на теб. Ако се забави определено време, законът ти дава право да развалиш договора. Съответно можеш да си търсиш парите по съдебен ред.

За делбата не мога да кажа – някои "търговци" дори купуват дялове, така че вероятно продажбата на неговия дял е била легитимна. Най-добре обаче си разделете, каквото имате да делите, и не се занимавай повече с този човек, за да не си създаваш излишно негативни емоции.

Re: Земеделски земи-рента

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2020, 11:52
от ivan_lawyer
Договорът трябва да е нотариален - съответно - може с пълномощно. Има мъчнотия в това - как да се приложи чл. 33 ЗС, който повелява, че дял може да се продаде само при подканване, като пък аз казвам само - че Законът за арендата е специален спрямо Законът за собствеността, но - като по-съвършена изработка или по-комплексна уредба - или с две думи - като по всеобхватен и прецизен - Законът за собствеността си е лидер.