nikodim77 написа:От прочит и анализ на цитираните текстове на чл. 242 от НПК е видно, че същите се отнасят за действията на прокурора след приключване на всички действия по разследването - досъдебното производство преди да е съставен ОА!
Не знам какво сте чели и анализирали толкова, при положение, че нормата е толкова ясна. Едно от правомощията на прокурора, след приключването на разследването и получаване на делото, е да повдигне обвинение с обвинителен акт, ако са налице основанията за това. Ще ми е интересно да обясните как това правомощие "да повдига обвинение с обвинителен акт" е осъществимо
преди съставянето на обвинителния акт. Това е като да повдигнеш гражданскоправен спор пред съд преди съставянето на искова молба!
nikodim77 написа:Никъде в НПК както и в чл. 246 не са упоменати срокове за внасяне на ОА в съдът - компетентен да разгледа делото.
Това е абсолютно неправилно и е в разрез с основния принцип за разумност на сроковете в наказателния процес. Повдигането на обвинението се осъществява с изготвянето и внасянето на обвинителен акт пред компетентния съд. Не е достатъчно обвинителният акт да бъде съставен - същият трябва да се внесе. Едва тогава е повдигнато официално обвинение и е упражнено правомощието на прокурора. Именно поради това са приложими цитираните от мен по-горе норми. Прокурорът, който е преценил, че са налице основанията за повдигане на обвинение с обвинителен акт и че ще упражни своето правомощие да повдигне обвинението, трябва да изготви обвинителния акт и да го внесе в сроковете, посочени в нормата на чл. 242 НПК.
Самата норма е пределно ясна:
Чл. 242. (1) След като получи делото, прокурорът прекратява, спира наказателното производство, внася предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание или предложение за споразумение за решаване на делото, или повдига обвинение с обвинителен акт, ако са налице основанията за това.
...
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 42 от 2015 г.) Прокурорът осъществява правомощията си по ал. 1 - 3 в най-кратък срок, но не по-късно от един месец от получаване на делото.
(5) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2017 г., в сила от 05.11.2017 г.) Когато делото представлява фактическа и правна сложност, срокът по ал. 4 може да бъде удължен с един месец от административния ръководител на съответната прокуратура или оправомощен от него прокурор по мотивирано искане на наблюдаващия прокурор.
"Прокурорът осъществява правомощията си по ал. 1 - 3..." без да се посочват изключения.
Друг е въпросът, че възможността по ал. 5 за удължаване на сроковете, се експлоатира постоянно и без ограничение от прокурорите.