Страница 1 от 1

ЕРП ЗЛОУПОТРЕБА С МОНОПОЛНО ПОЛОЖЕНИЕ ?

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2018, 23:45
от nikodim77
Здравейте,
Следния казус с едно от най-обсъжданите ЕРП та напоследък:
Клиент на ЕРП-то, който не е живял в домът си от 2009 г. насам, желае да му бъде възстановено електроподаването към имота. От ЕРП-то му отказват, поради това, че е имал задължения, които са обект на принудително изпълнение. Посочват му и ЧСИ – при който е образувано ИД от 2010 г. И тъй като от 2009 към днешна дата не е търсен и не е получавал кореспонденция, както и др. документи – подсказващи, че е страна по изпълнително или каквото и да е друго дело, клиента отива при ЧСИ и разбира, че от образуване на ИД до момента на срещата им не е извършвано каквото и да е валидно изпълнително действие (нищо, нищичко не е правено по ИД. ЧСИ се е сaщисал от собствените си действия /пасивност/ )
От там насетне клиента на ЕРП-то поълва образец за възстановяване на електроподаването, плаща дължиматa за това сума и прилага подробно аргументирано заявление че дължимите суми са погасени по давност, като в заявлението ясно посочва, че невъзстановяване на електроподаването е средство за принуда за заплащане на сума, която не следва да бъде търсена принудително. Прилага и документ за платена такса - включване.
И! Отговора е „чуден”! в общи линии следния: „Може и да са пoгасени по давност но задълженията са си налице и до тяхното плащане няма да бъде пуснат тока!!!
Абе направо ще "пейстна" отговора защото го намирам за фрапиращ.

Във връзка с Ваше заявление до „ЧЕЗ Електро България" АД, относно възстановяване на снабдяването с електрическа енергия за обект, находящ се на адрес:ххххххх, както и отписване на задължения по давност, бихме искали да Ви уведомим за следното:
Принцип в правото е, че след изтичането на определен срок от време се погасяват по давност всички вземания. Съгласно чл. 110 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) с изтичането на 5-годишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок - общ давностен срок. В чл. 111, буква „в" от ЗЗД са посочени изключенията от общият принцип - вземания които се погасяват с изтичането на 3-годишна давност - „...вземанията за наем, за лихви и за други периодични плащания", каквито са задълженията за електрическа енергия. Погасителната давност е период от време, през който, ако носителят на едно субективно право не потърси неговото принудително осъществяване, правно задълженото лице може с възражение, направено пред органа за правна защита (съд, арбитраж, съдебен изпълнител), да погаси правото на иск или правото на принудително изпълнение на оправомощеното лице.
Съгласно чл. 120 от ЗЗД, погасителната давност не се прилага служебно. Давността не настъпва и по право. Може да се осъществи само като възражение срещу предявен от носителя на субективното право (кредитора) иск или предприети от него, чрез съдия изпълнител действия по принудително изпълнение.
Изтичането на давностния срок има определени правни последици, но недължимостта на задължението не е сред тях. Задължението продължава да съществува и при изтекла погасителна давност. Същото можете да направите само пред орган за правна защита (съдебно) и само, като защитно средство - възражение.
В заключение бихме искали са Ви информираме, че възстановяването на снабдяването с електрическа енергия в обекта, може да бъде осъществено след заплащане на задълженията за обекта, както и на цена за съответната услуга към „ЧЕЗ Разпределение България" АД. Надяваме се, че сме били полезни с предоставената информация.


Та, моля за идеи и, как да бъде накаран монополиста да пусне тока !?! Всъщност ще ми стигне и малко насоченост - съдебна практика по подобни казуси. :roll:

Re: ЕРП ЗЛОУПОТРЕБА С МОНОПОЛНО ПОЛОЖЕНИЕ ?

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2018, 04:54
от doondie
Да ти каже някой професионалист дали написаното е глупост. Аз съм се отчаял от съдебната система. Щом съдии могат без последствия да подправят свидетелски показания и избирателно да прилагат закона, тогава е въпрос на късмет на кого ще попаднеш.

Иначе мнението ми е, че този отговор на доставчика е прах в очите. Според мен може да се заведе отрицателен установителен иск, с който да бъде признато, че няма задължения.

Отделно вече трябва да се провери как са уредени нещата в Закона за енергетиката и съответната наредба (№ 6 или каквато се води) за случаите на (повторно) включване в мрежата при наличие на стари задължения, ако това изобщо е регламентирано.

Можеш евентуално този потребител да потърсиш за съвет:
Осъдих Енерго Про

Успех!