probcho написа:guest1 написа: Може по собствена инициатива, а може - да си поискате решение от ДНСК!
Това беше вица на седмицата!
Не виждам нищо смешно, освен вашите разсъждения!
В ЗУТ си има достатъчно текстове, включително - цяла
Глава двадесет и първа. НЕДОПУСКАНЕ И ОТСТРАНЯВАНЕ НА НЕЗАКОННО СТРОИТЕЛСТВОprobcho написа:Здравейте,
danihr!
Относно Вашите питания:
danihr написа: - възможно ли е, ако всичко се премахне на съществуващото петно да си се построят на ново тези 26м
Възможно е! Същото не е
текуш ремон, дори и основен ремонт! Говорите за преизграждане, за което се изисква пълният набор от документи, вкл. и издадено разрешение за строеж и последващите съставени документи!
danihr написа: - възможно ли е тази селскостопанска сграда, да се превърне в стая, а възможно ли е и да бъде законно уголемена
Не е възможно! Тя (селскостопанската сграда) вече веднъж е надхвърлила допустимите квадрати, а Вие търсите и "уголемяване"! Самата промяна на предназначението й изисква издадено разрешение за ползване!
В случай, че търсите ползване на вилата можете да извършите текущ ремонт, но ако не можете да направите разликата между текущ и основен
ремомнт по-добре да се допитате до проектант или
гл. архитект! Според мен възниква и необходимост от становище за търпимост на сградата и постройката, което може да Ви послужи като ориентир за възможности, които може да реализирате!
Много объркани и хаотични обяснения, даже - с правописни грешки. Поне ползвайте
„функцията за автоматично коригиране“ - ако правописния речник ви затруднява!
Доколкото разбирам от изложението на автора - нещата са се развили в няколко основни етапа:
1. На „гола поляна“ - незастроен имот - бившия вече собственик изгражда описаните „вилна сграда-еднофамилна едноетажна, със ЗП 26 кв.м. и селскостопанска сграда със ЗП 5 кв.м.“. Предполага се (
до доказване на противното) че за постройките са налице необходимите строителни книжа, същите са изградени и въведени в експлоатация в съответствие със законите и в крайна сметка - присъстват в Нотариалния акт за собственост, в Кадастралната карта и скицата на имота.
2. На по-късен етап - отново бившия собственик - е надстроил жилищната и пристроил стопанската постройки! Новото строителство е извършено не по установения ред и затова се явява незаконно.
3. Сега - когато имота е с нов собственик - премахването на незаконното строителство, би възстановило нещата в предишния, законен вид! Без оглед на място, не може да се каже - това премахване, ще попречи ли на нормалното използване на законната част!
Пример - ако за израждане на втори етаж е демонтирана покривната конструкция и са пробити отвори в плочата между двата етажа - това означава едни ремонтни дейности. Но ако първоначално покрива е бил равен и втория етаж е изграден отгоре ...
Също - ако съществуващата стопанска постройка е разширена чрез долепено изграждане на нова - значи само се събаря новата част.
Тук не ми е ясно - как разбирате, че „Тя (селскостопанската сграда) вече веднъж е надхвърлила допустимите квадрати“? Откъде разбрахте - колко са допустимите?Казвате, че автора не прави разлика между „текущ ремонт“, „основен ремонт“ и „преизграждане“! Като гледам - и на вас ви е много мътно! За първите две си има определения в ЗУТ:
§ 5. По смисъла на този закон:
42. (нова - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) „Основен ремонт" на строеж е частично възстановяване и/или частична замяна на конструктивни елементи, основни части, съоръжения или инсталации на строежа, както и строително-монтажните работи, с които първоначално вложени, но износени материали, конструкции и конструктивни елементи се заменят с други видове или се извършват нови видове работи, с които се възстановява експлоатационната им годност, подобрява се или се удължава срокът на тяхната експлоатация.
43. (нова - ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 16 от 2021 г.) „Текущ ремонт" на строеж е подобряването и поддържането в изправност на сградите, постройките, съоръженията и инсталациите, както и вътрешни преустройства, при които не се:
а) засяга конструкцията на сградата;
б) извършват дейности като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата;
в) променя предназначението на помещенията и натоварванията в тях.
Текущ ремонт на строеж е и подобряването и поддържането в изправност на елементите на техническата инфраструктура по чл. 64, ал. 1, при които не се променят трасето и техническите характеристики.
Тоест - всички конструктивни елементи на сградата да се заменят (да се преизгради) - ПАК Е основен ремонт!
По-надолу намесвате и понятието „търпимост“! Прочетете Преходните разпоредби на ЗУТ - там си е написано:
§ 16. (1) Строежи, изградени до 7 април 1987 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване и забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.
Пробчо - развила ти се „пробката“ и ти е изтекло маслото! Поне доливай!