Страница 1 от 1

МЕСТНИ ДАНЪЦИ И ТАКСИ

МнениеПубликувано на: 24 Май 2010, 08:55
от malinas62
Неработещо предприятие от 10 години със задължение за 2009г от данък сгради и такса смет. Изпратиха ни акт за установяване на задължението. В 14 дневен срок акта може да се оспори. Има ли законова възможност затова. Поради финансови затруднения не сме заплатили.Какво следва като процедура. Моля дайте вашето компетентно мнение.

Re: МЕСТНИ ДАНЪЦИ И ТАКСИ

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 21:13
от wladi
Четете Закона за МДТ, има едни срокове до 30.ноември всяка година, когато се декларира, че имота не се ползва. В различните общини намалението на такса смет е различно - средно е 50%. Пропусналите сте сроковете, дължите плащане на услугата "смет" след като не сте декларирали неползването.

Щом не искате занапред да плащате и данък сгради, просто продайте имота.

Re: МЕСТНИ ДАНЪЦИ И ТАКСИ

МнениеПубликувано на: 07 Юли 2010, 13:41
от atorlakov
Незаконно е да се събира такса смет върху данъчната оценка ...
Такса смет - незаконнаОбявяването за незаконна на такса смет е една от най-важните новини. Административен съд Пловдив със свое Решение от 30 юни 2010 г. отмени цялото Решение на общински съвет Пловдив, с което е определена такса „битови отпадъци” за 2009 г. като незаконосъобразно, обяви общинският съветник Любозар Фратев. По негова инициатива е заведен колективния съдебен иск от над сто фирми и граждани. Съдът приема, че таксата трябва да се определя в зависимост от количеството отпадъци, а не върху данъчната оценка на имота. Уважен е и искът на фирмите и гражданите за отмяна на значително по-високите промили на бизнеса, от тези на жилищните имоти. Общината ще обжалва решението пред Върховния административен съд, но ако той потвърди Решението на ПАС – община Пловдив ще трябва да връща надвзети такси за смет. С отменянето на Решението на ОбС Пловдив се отменя и цялата план-сметка в размер на 32 милиона лева за 2009 г. В план-сметката са включени такива обекти, като изграждане на инсенератора за изгаряне на болнични отпадъци, което съдът не приема. Парите за строителство на обекти не трябва да се набавят от фирми и граждани чрез такса "битови отпадъци". Ако обектите отпаднат, план-сметката ще олекне поне с 10 милиона лева. Уважен е и искът за обявяване на договора на общината с фирма "Чистота" за нищожен поради неизпълнена процедура по възлагане на обществена поръчка. Всички изброени закононарушения на общинската администрация свързани с чистотата на Пловдив, дават частичен отговор на заключението на Италианския национален статистически институт (ИСТАТ) за замърсяването на въздуха в страните от ЕС, защо Пловдив е определен за град с най-мръсен въздух. Ако и в други градове има доблестни общински съветници и достойни организации на бизнеса и фирми , примерът на Пловдив, може да бъде последван и да се промени начина за събиране на такса смет.