Ами като за начало...ето едно решение на ВАС
РЕШЕНИЕ № 924 ОТ 29.01.2007 Г. ПО АДМ. Д. № 8363/2006 Г., V ОТД. НА ВАС
Чл. 76, т. 2 ЗБДС
Върховният административен съд на Република България - Пето отделение, в съдебно заседание на двадесет и трети януари две хиляди и седма година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ДИАНА ДОБРЕВА
ЧЛЕНОВЕ:
ЮЛИЯ КОВАЧЕВА
МАРИЕТА МИЛЕВА
при секретар Анелия Станкова и с участието на прокурора Нестор Несторов изслуша докладваното от председателя по адм. д. № 8363/2006 г.
Производството е по чл. 33 и сл. от Закона за Върховния административен съд (ЗВАС).
Образувано е по касационна жалба на Валерий Ангелов Михайлов от гр. Плевен срещу решение № 284 от 15.06.2006 г. по адм. д. № 60/2006 г. по описа на Плевенския окръжен съд, с което е отхвърлена жалбата му против заповед № 177/31.01.2006 г. на директора на Регионалната дирекция на вътрешните работи - Плевен. Направено е оплакване за неправилност на решението поради нарушение на материалния закон, като е поискана отмяната му, както и тази на оспорения административния акт, поради липса на основание за налагане на принудителната административна мярка по чл. 76, т. 2 от Закона за българските документи за самоличност (ЗБДС). Жалбоподателят счита, че не е извършил вмененото му във вина престъпление по чл. 339, ал. 1 от НК.
Директорът на РДВР - Плевен не е ангажирал становище.
Представителят на Върховната административна прокуратура дава мотивирано заключение, че решението е правилно и следва да се остави в сила.
За да се произнесе, Върховният административен съд, пето отделение, съобрази следното:
Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срок и от надлежна страна. След проверка на правилността на решението с оглед направеното касационно оплакване, намира, че жалбата е неоснователна.
Окръжният съд е установил, че с процесната заповед на директора на РДВР - Плевен, по повод на подадено от жалбоподателя заявление за издаване на паспорт и след извършена проверка в Бюрото за съдимост при Районен съд - Левски, на същия е наложено временно ограничение на основание чл. 76, т. 2 от ЗБДС. Установено е, че с влязла в сила на 15.06.2005 г. присъда по НОХД № 1608/2005 г. на Плевенския районен съд, Валерий Ангелов Михайлов е осъден на лишаване от свобода за срок от три месеца за извършено от него престъпление по чл. 339, ал. 1 от НК, като на основание чл. 66 от НК е отложено изтърпяването на наказанието с тригодишен изпитателен срок.
При тези доказателства, първоинстанционният съд е приел, че заповедта е издадена от компетентен орган и с необходимото съдържание, при спазване на материалния закон. Фактическо основание за направения отказ са данните за осъждането на жалбоподателя за умишлено престъпление от общ характер, за което не е реабилитиран, което изрично е посочено в обстоятелствената част на заповедта. Тези данни обосноват прилагането на разпоредбата на чл. 76, т. 2 от ЗБДС, според която може да не се разреши напускане на страната, и да не се издават паспорти или заместващите ги документи на лица, осъдени за умишлени престъпления от общ характер, но нереабилитирани. Поради това жалбата е била отхвърлена като неоснователна.
В подадената касационна жалба се прави оплакване за допуснато от съда неправилно приложение на материалния закон, тъй по мнение на жалбоподателя той не е придобивал и държал боеприпаси (2 броя бойни и 4 броя халосни патрони) без надлежно разрешение. Осъдителната му присъда е резултат на недобре организирана адвокатска защита. Представя пред настоящия съд за констатация удостоверение от 1996 г. за успешно завършен курс за дейности с огнестрелно оръжие.
Касационната инстанция намира, че оплакването е неоснователно. Съдът проверява наличието на предпоставките за налагането на забрана за напускането на страната, в зависимост от което се произнася по жалбата. В случая безспорно са били установени предпоставките за прилагането на мярката по чл. 76, т. 2 от ЗБДС, с оглед на които е мотивиран административният акт - осъждане за умишлено престъпление от общ характер и липса на реабилитация. При влязла в сила присъда недопустимо е преразглеждане на въпроса за виновността на извършителя в настоящото производство.
При наличните данни административният орган има право на самостоятелна преценка дали да наложи ограничение за напускане на страната, тъй като действа в условията на оперативна самостоятелност, а не на обвързана компетентност, както е при хипотезите на чл. 75 от ЗБДС. Същият няма и задължение да мотивира избора си по целесъобразност за прилагането на принудителната административна мярка, а и дори да са изложени, такива мотиви не биха имали значение, тъй като упражняваният от съда контрол върху административния акт е контрол за законосъобразност. Затова с потвърждаването му съдът не е допуснал противоречие с материалния закон. Постановеното решение е правилно и следва да бъде оставено в сила.
По изложените съображения и на основание чл. 40, ал. 1 от ЗВАС Върховният административен съд, пето отделение,
РЕШИ:
ОСТАВЯ В СИЛА решение № 284 от 15.06.2006 г. по адм. д. № 60/2006 г. по описа на Плевенския окръжен съд.
Решението е окончателно.