lawchoice написа:Съпоставено с пропуските на страните да установят надлежно фактите по спора обаче пропуските и нарушенията на съда са пренебрежително нисък дял от неправилно решените правни спорове.
Без да оспорвам останалите констатации в твоя пост, бих си позволил да оспоря тази част.
Първо, няма как да се изчисли кой участник в процеса каква роля има за даден краен съдебен акт. Нека не забравяме, че в крайна сметка съдебното решение е акт на съда, а не на страните, така че отговорността за него е на съда /понякога тя е чисто морална - когато е последна инстанция/. Затова да се твърди, че пропуските били главно на страните, а не на съда, е доста субективно и бих казал - непроверимо.
На теория наистина в гражданския процес съдът е просто един наблюдател, който само напътства страните и следи служебно за спазване на процесуалните правила и срокове, като просто наблюдава отстрани и от време на време напътства страните /чл. 7 ГПК/. На практика обаче това не е съвсем така. На практика ролята на съда в доказателния процес е значителна и немалък дял от неправилно решените спорове се дължи на грешки или дори съзнателно влияние върху доказателствения процес от страна на съда.
Ще дам няколко примера:
1. Експертизите - съгласно чл. 195 ГПК те се назначават по искане на страните или служебно. Служебно задължение, а не право на съда е да назначи експертиза, когато се налага да се изяснят фактите и обстоятелствата от значение за решаване на правния спор. Това задължение е подчертано изрично от ВКС в ТР 1/2013 г. /относно въззивното производство/:
Ако въззивната жалба съдържа оплакване в посочения смисъл, не е необходимо въззивникът да е поискал назначаване на експертиза за установяване на съответния факт и да е определил задачата на вещото лице, тъй като единствено съдът може да прецени дали установяването на този факт налага съобразяване на определени правила на опита и положения на науката, изкуството, занаятите и др., изискващи специални знания, като предпоставка за назначаване на експертиза с определена задача. Необходимо и достатъчно е страната да се е позовала на процесуално нарушение на първата инстанция, което да е попречило на използването на това доказателствено средство, включително пропускът служебно да се назначи експертиза за изясняване на релевантни за делото въпроси. Ето защо, когато възникне необходимост да бъде установен даден факт във връзка с въведено във въззивната жалба оплакване, въззивният съд служебно назначава експертиза и определя задачата й на разноски на страната, която носи тежестта да докаже съответния факт. По аналогичен начин следва да се процедира във въззивното производство и при необходимост от използване на други доказателствени средства, които се назначават служебно от съда - оглед на движими или недвижими вещи и освидетелстване на лица, назначаването на които е предпоставено от наличие на съответно оплакване във въззивната жалба за необоснованост или за допуснато от първата инстанция нарушение на съдопроизводствените правила.
Защо наблягам на експертизите? Защото по много от делата те са решаващото доказателствено средство. В своята практика съм виждал как страната, която е пропуснала да поиска или представи дадени доказателства, санира този свой процесуален пропуск чрез експертиза, в хода на която вещото лице събира вместо тази страна доказателствата. Например - за да се изготви съдебно-счетоводна експертиза, е необходимо по делото да са представени фактурите. Вместо това вещото лице служебно тръгва да ги дири от страните. Давам само един пример, има множество други, не искам да навлизам в подробности. Съвсем нормално у другата страна възниква усещането, че е "прецакана", защото вещото лице помага не само на съда, но и на другата страна. А вещото лице се назначава именно от съда, без да съществуват каквито и да е било обективни критерии - реално единственият критерий на съда е "защото съм работил с него", "защото го познавам". Няма да навлизам надълбоко в темата за компетентността на вещите лица, само ще отбележа един силно смущаващ факт относно това как един специалист се включва в списъка на вещите лица - на практика според сега действащата нормативна уредба е достатъчно само да имаш диплома и 5 години стаж по специалността. И нищо друго. Няма изпит, няма нищо. Комисията, която включва кандидатите в списъците, е съставена само от юристи, няма компетентност относно компетентността на вещите лица и на практика няма основание да откаже включването му, ако са изпълнени тези (и още някои други формални) изисквания - диплома + 5 г. стаж.
Още нещо - освен че служебно (вместо страните) вещите лица събират доказателства, те дават често и правни становища. Например - относно приложимостта на даден нормативен акт. Или - любимият ми въпрос: "Какъв е размерът на задълженията..." Нима това не е правен въпрос? Нима не е работа на съда, а не на вещото лице да отговори на въпроса относно размера на дълга?
Вярно е, че съдът може и да не приеме експертното заключение, като трябва да изложи мотиви за това. Но съдът почти никога не отказва да приеме експертизата, дори и да вижда, че има пропуски и противоречия. Причината - нека платим на бедното вещо лице /повечето от които пенсионери, които си докарват някой и друг лев над пенсията/, пък ако трябва, ще назначим допълнителна или повторна експертиза, за сметка на страните, разбира се. А как точно се определя депозитът за възнаграждението на вещото лице, само кристалното кълбо на съда знае. Значи по-добре да натоварим страните с допълнителни разходи за допълнителни експертизи, които се назначават, защото вещото лице не си е свършило работата, вместо, както е редно, просто да откажем да приемем експертизата. Защо?
Мога да пиша още много за експертизите и как чрез тях съдът прикрито може да наклони везните в полза на една от двете страни, но няма смисъл да задълбавам повече.
Само ще дам пример от своята практика - спор за амонячна хладилна инсталация. За да угоди на другата страна, вещото лице (преподавател в технически университет) започва да обосновава приложимостта на наредби относно азота, защото в амоняка има азот (NH3). Възразявам, че азотът като химично съединение (N3) е различен от азота като химичен елемент (N) и че азотът като химично съединение не е опасен (над 70% от въздуха се състои от азот), докато амонякът е опасен, така че тази наредба изобщо не е приложима. Съдът обаче явно е спал по време на часовете по химия и физика в училище и не вижда (или не иска да види) фрапантната некомпетентност на един главен асистент в техническия университет). Грешка на съда ли е това? Какво впечатление се създава у страните?
2. Преценката за относимостта и допустимостта на доказателствата.
Например - съдът е допуснал задача за експертиза, вещото лице отказва да отговори на допуснатия от съда въпрос, съдът приема експертизата, страната иска допълнителна експертиза по вече допуснатия (и неотговорен въпрос), но съдът отказва. Какво впечатление създава у страната подобно поведение на съда?
Да не говорим пък че преценката за допустимостта и относимостта на дадено доказателство е силно субективна. А тази преценка в крайна сметка може да има решаващо значение при решаване на спора.
Например: ищецът се сеща да представи нотариалните актове за собственост едва с въззивната жалба /след като губи именно заради това на първа инстанция/. Процесуалният закон казва - не може. Въззивният съд обаче казва - може. А дали ВКС после ще допусне касационно обжалване на това основание - може и да допусне, а може и да не допусне. Пак е субективно. А и да допусне, може пък председателят на другото отделение изведнъж да замени /без никакво ново случайно разпределение на делото и без никаква конкретна обективна причина/ съдия от състава в периода между допускането на касационно обжалване и съдебното заседание. И какъв е способът за защита на страната? ВКС казва в едно свое решение - нарушаването на принципа на случайното разпределение на делата е нарушение, но само ако е довело до процесуални нарушения, иначе - не. Хм...
3. Преценката на свидетелските показания - съгласно чл. 172 ГПК съдът може да не ги кредитира с оглед евентуалната заинтересованост на свидетеля. Това обаче пак е въпрос на субективна преценка на съда.
Тук мога да коментирам още мнооого, но няма смисъл. Просто исках да илюстрирам, че тезата, че едва ли не съдът в много малко случаи носи вината за неправилността на решенията, а отговорността е изцяло на страните (и най-вече на техните адвокати), е дълбоко погрешна. Има случаи (и то не малко), в които каквото и да правиш като страна или неин процесуален представител, си безпомощен. Защото друг държи ножът, друг ръководи парада. И това е съдът. Съобразно вътрешното си убеждение /в много случаи дори не се старае да прикрие, че то е формирано преди приключване на събирането на доказателствата/.
Спирам до тук. Много неща съм видял като участник в процеса. И съм достигнал до своя извод, че ако съдът е обективен и безпристрастен, най-вероятно ще постанови правилно решение. Обаче, ако не е - разполага с редица "лостове" и "механизми", по които да повлияе /директно или индиректно/ върху крайния резултат. И за съжаление не са чак толкова малко случаите, когато у страните се създава впечатление, че съдът не е съвсем обективен и безпристрастен. За съжаление не съществува и нормативен механизъм за контрол в случай на отказ за отвод на съда - ако поискаш отвод, вероятността след това да спечелиш делото клони към нула. Затова по-разумните адвокати просто вече се самоцензурират и мълчат. Но дори и когато мълчиш, проблемите не се решават. Какъв е звукът от плясъка с една ръка?