начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

naznachavane na pensioner

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


naznachavane na pensioner

Мнениеот shterionova » 07 Ное 2004, 14:50

Назначавам пенсионер на работа, които е с 19 години трудов и осигурителен стаж - I категория труд - миньор. Сега е назначен на работно място, което е III категория труд. На трудовия договор колко години трудов стаж се пишат?
Знам, че от КОС по чл. 104 ал. 3 годините се смятат 1 за 3, но това е само когато се изчислява за пенсия, а сега когато е за клас колко години се пишат в трудовия договор на пенсионера? Има ли някъде закон където да се обяснява това?
shterionova
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Ное 2004, 18:16

Re: naznachavane na pensioner

Мнениеот лунатик » 07 Ное 2004, 17:01

"Превръщането" на годините в зависимост от категорията има значение за определяне на осигурителния стаж. За трудовия стаж си важи правилото за изтеклото действително време в трудово правоотношение и други периоди от време, които се признават за "трудов стаж" по смисъла на чл. 351-354 КТ.

НАРЕДБА за допълнителните и други трудови възнаграждения
Приета с ПМС № 133 от 14.07.1993 г., обн., ДВ, бр. 67 от 6.08.1993 г.,......

Допълнителни трудови възнаграждения
Чл. 3. (1) За продължителна работа на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в процент върху основното трудово възнаграждение, определено с индивидуалния трудов договор.
(2) За продължителна работа се зачита времето:
1. което се ПРИЗНАВА ЗА ТРУДОВ СТАЖ по Кодекса на труда;
2. (доп. - ДВ, бр. 1 от 1994 г., в сила от 1.07.1993 г.) което е признато за трудов стаж по отменения Закон за пенсиониране на земеделските стопани-кооператори, както и трудовият стаж, придобит от тях, признат по Закона за пенсиите;
3. (доп. - ДВ, бр. 1 от 1994 г.) през което лицата са задължително осигурени по силата на нормативен акт за всички осигурителни случаи, включително и когато са се осигурявали за всички осигурителни случаи, без трудова злополука и професионално заболяване;
4. (доп. - ДВ, бр. 1 от 1994 г.) през което лицата са заемали щатна длъжност в системата на Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи и другите военизирани ведомства и организации, както и времето, прекарано в редовна военна служба и в Строителните войски.
(3) Минималният размер на допълнителното трудово възнаграждение за продължителна работа не може да бъде по-малък от 0,6 на сто за ВСЯКА ГОДИНА ТРУДОВ СТАЖ от времето, зачитано по предходната алинея. Правото за получаване на това възнаграждение възниква при трудов стаж, не по-малък от три години.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 1994 г.) Размерът на допълнителното трудово възнаграждение за продължителна работа на работника или служителя се изменя на период, не по-малко от една година придобит трудов стаж.
(5) Размерът на допълнителното трудово възнаграждение за продължителна работа се определя въз основа на представените документи за трудов стаж от работника или служителя. Увеличаването на размера впоследствие се извършва служебно при навършване на съответния трудов стаж и се урежда с допълнително трудово споразумение.
(6) Допълнителното трудово възнаграждение за продължителна работа се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение, а при непълно работно време - по всеки отделен трудов договор до допълването им до съответната месечна продължителност на работното време.
---------------
§ 12. Наредбата се издава на основание чл. 244, т. 2 и чл. 261 от Кодекса на труда.
----------
КТ:
Изчисляване на трудовия стаж
Чл. 355. (1) Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години.
(2) За 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) За 1 месец трудов стаж се зачита календарният месец, през който са изработени най-малко 21 дни при петдневна работна седмица.
(4) За 1 година трудов стаж се признават 12 месеца трудов стаж, изчислени по начина, установен в предходната алинея.
(5) По този кодекс за трудов стаж не се признава времето в повече от действително изслуженото по трудово правоотношение, което се признава за пенсия, както и времето в повече при превръщане на труда от една категория в друга при пенсиониране на работника или служителя.
лунатик
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 66 госта


cron