Страница 1 от 1

Прекратяване на ТД със срок за изпитване от работник

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2006, 18:06
от noviq
Колеги, един чисто процедурен въпрос:
Трудов договор със срок за изпитване без изрично уговорена полза по отношение на срока се прекратява от работник без предизвестие с писмено уведомление. Въпросът ми е при връчването на уведомлението следва ли и работодателят да се подпише върху него, за да може да се удостовери, че същото му е връчено?
Забравих и още нещо:
Въпреки, че ТПО се прекратява от работника претенцията по чл. 224 КТ за обезщетение за неползван платен годишен отпуск си остава, нали?

прекратяване на ТД със срок на изпитване

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2006, 10:36
от pepka_m
Когато не е изрично указано в чия полза е срока на изпитване и двете страни могат едностранно да го прекратят без да дълйат обезщетение по неспазено предизвестие. Не е необходимо да се подписва работодателя на него, достатъчно е да са ви сложили входящ номер, че е прието. И в същия ден ви се прекратява ТПО. Обезщетението по чл.224 е задължително при всеки случай на прекратяване, стига да имате общ тр.стаж поне 8 месеца, за да ви се полага ПГО за прекараното време във тази фирма. По закон работодателя е длъжен да ви начисли неползвания платен отпуск към последната заплата, която ви дължи, просто внимателно си прочетете последния фиш за заплата, който сте или ще получите. и си изискайте служебните бележки за осигурителния доход и за годишния авансов данък. а може и да си поискате образжите за пенсиониране, пак така за всеки случай.