Страница 1 от 1

Дата на прекъсване на давност в наказателно производство?

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2014, 14:04
от ivanov_p
Става въпрос за клиент по изп. дело, когото тормозят да се откаже от взимането за да прекратят досъдебно срещу него. Делото е започнало преди 7-8 години като предварителна проверка, когато всъщност той завежда иск срещу един полицай, оттогава е викан 3-4 пъти като свидетел, така пише на призовките, но когато натиснах за парите са му се обадили с намек, че ако не се откаже от парите ще го обвинят. Нямам идея как се е водило досъдебно без да има обвиняем, след като сигналът бил срещу него поименно, но така или иначе след 8 години той е с процесуално качество свидетел.
Мисля, че текстовете са ясни и давност се прекъсва само със започване на наказателно преследване, т.е. привличане като обвиняем, но разследващият твърдял, че щом е "привлечен" в някакво качество по делото, вкл. и свидетел, давността се прекъсвала.
Не работя с тази материя и ще помоля някой занимаващ се с наказателно имал ли практика с такъв казус и евентуално практика?

Re: Дата на прекъсване на давност в наказателно производство

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2014, 14:41
от 1968
Ментосват разследващите, не им се връзвай.Прекъсва се давността само с конкретни действия да наказателно преследване срещу конкретното лице - образуване конкретно срещу него, предявяване на постановление и други подобни.Призоваване и разпит като свидетел не е сред тези действия.

Re: Дата на прекъсване на давност в наказателно производство

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2014, 15:06
от ivanov_p
И аз така знам. Той ми каза, че единствено са му взимали подписи за експертиза дали той е подписвал данъчните декларации, на него и счетоводителя, но и двамата се подписвали като свидетели, а отделно от протокола с подписите същия ден са го розпитали и като свидетел в отделен протокол, а има и призовка за този ден на която пише, че е свидетел. Това било най-сериозното действие по разследването, останалото по един кратък разпит през средно две години.