Страница 1 от 1

Взимане на ДНК?

МнениеПубликувано на: 09 Юли 2013, 19:41
от frenchpower
Имат ли право при разследване да взимат ДНК от дланите на човек който се води свидетел,при положение че има вече повдигнато обвинение на друго лице. Намерили са ръкавици и искат да взимат ДНК. Имаше преди време един закон в който беше написано че ако лицето на което трябва да се взима ДНК не е съгласно немогат дали е в сила още? Престъплението не е от тежка категория за убиство,изнасилване и т.н. ,води се кражба.

Да добавя само че лицето свидетел е дал показания пред съдя.

Re: Взимане на ДНК?

МнениеПубликувано на: 09 Юли 2013, 20:57
от reg_reg1
Могат да вземат ДНК не само от дланите, ами и от където другаде си решат, независимо дали сте свидетел, обвиняем и т.н. Ако трябва да ви бръкнат някъде за да я вземат, а пък вие отказвате - вземат си разрешение от съдия и могат да ви бръкнат навсякъде!

Re: Взимане на ДНК?

МнениеПубликувано на: 09 Юли 2013, 23:57
от frenchpower
Възможно ли е пробата да се окаже друга а един вид да се "натопи" дадения човек и за напред да има такава вероятност едва ли не да го викнат след някоя година че например е направил еди кво си и са намерили неговото ДНК ? Ако се окаже вярна пробата какво следва, задържане или по лека мярка при положение че самата "кражба" е станала преди 2 години да кажем и още разследват ?

Re: Взимане на ДНК?

МнениеПубликувано на: 10 Юли 2013, 10:19
от borovinka
Много неща могат да станат, ако пробата се окаже вярна. Като начало, може този "свидетел" да бъде привлечен като обвиняем и тогава ще му се наложи да си потърси адвокат (ако няма възможност да си упълномощи, трябва да го каже на разследващия, който е длъжен да му назначи). Този с пробата може да не дава показания/обяснения/проби/справки и каквото още го наречете, без присъствието на адвокат.
Кражбата може да е станала и преди 5 години. (Зависи какво е откраднато, на каква стойност, от къде и т.н.). Наказанието за кражба е различно, в зависимост от уточнение на параметрите на това в скобите.
Щом тече разследване, значи давност не тече и могат да си търсят и привличат като обвиняем когото се сетят.

Добавка, Да, ДНК пробите, събрани като доказателства по наказателни производства, се пазят в регистър на МВР и при следващи престъпления се прави справка с тях. Веднъж влезнете ли в регистъра, излизане няма.
Спасението е само да не правите никакви "зулуми", за да си нямате разправии с полицията и разследващите органи.